Dolegliwości medyczne a zaburzenia snu

Bezsenność

Sen może być zakłócany przez wiele czynników. Bardzo często przyczyną problemów z zasypianiem jest tryb życia, jednak zdarza się, że na problemy ze snem wpływają czynniki natury medycznej. Bezsenność i inne zaburzenia snu mogą być objawem licznych problemów zdrowotnych, zatem ignorowanie ich jest dość lekkomyślne i niebezpieczne.

Wiele chorób, szczególnie tych związanych z pracą układu oddechowego, utrudnia prawidłowy sen. Badania naukowe potwierdziły, że wiele osób cierpiących na astmę miewa najpoważniejsze ataki kaszlu w nocy, a dokładniej między północą a godzinami porannymi.

Dzięki badaniom wiadomo również, że chorzy na zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc również najwięcej problemów mają nocą, gdy ich samopoczucie znacznie się pogarsza, a pojawiające się w nocy trudności z oddychaniem poważnie utrudniają sen.

W przypadku niektórych chorób poważnym problemem jest pojawiający się w nocy ból, który uniemożliwia odpowiedni wypoczynek i tak ważny dla zdrowia sen. Na tego typu problemy często narzekają osoby chorujące na zapalenie stawów oraz chorobę wrzodową.

Szczególnie kłopotliwym problemem, który zainteresował badaczy już dawno, jest zwiększone wydzielanie się kwasu żołądkowego w fazie snu REM. Taki problem często występuje w przypadku choroby wrzodowej i może sygnalizować problemy związane z tą właśnie fazą snu.

Na problemy z zasypianiem bardzo często uskarżają się również kobiety w okresie menopauzy, zaś w ich przypadku największym problemem są nagłe uderzenia gorąca. Na problemy ze snem cierpią również niektóre kobiety w ciąży, za często pojawiającą się dolegliwością w ich przypadku jest zespół niespokojnych nóg.

Zarówno bezsenność, jak i uczucie senności pojawiające się nagle w ciągu dnia, mogą być pierwszymi objawami poważnych problemów ze zdrowiem. W ten sposób mogą objawiać się niektóre infekcje oraz choroby nerek, zaś zakłócenia snu mogą być również objawem chorób związanych z tarczycą i jej nieprawidłową pracą.

Do bezsenności może prowadzić również zatrucie metalami ciężkimi, zaś nadmierna senność często bywa objawem zatrucia ołowiem.

Dodaj komentarz