Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to nie tylko wybranie odpowiedniej pasty do zębów i szczoteczki. Kluczową sprawą jest również to jak myjemy zęby i nie chodzi tu tylko częstotliwość mycia.

Odpowiednie dociskanie do szkliwa zębów pozwoli na nieuszkodzenie go i uzyskanie optymalnego wyeliminowania bakterii zamieszkujących jamę ustną.

Pasta do zębów powinna być wybrana adekwatnie do problemu z jakim się borykamy oraz do problemu jaki chcemy uniknąć.

Nie wystarczy po prostu myć zęby.

Pasta nie przeznaczona do naszych zębów, – na przykład taka do dziąseł dotkniętych problemem paradontozy zakładając, że nie mamy paradontozy,- może spowodować, że szkliwo naszych zębów znacznie ucierpi a dziąsła stracą odporność i dopiero wtedy spotka nas problem, na który się przedwcześnie zaczęliśmy leczyć.

Jeżeli natomiast borykamy się z problemem paradontozy lub tak zwanych „wrażliwych zębów” i zdecydujemy się na zakup specjalistycznej pasty do zębów nie powinniśmy tą pastą zastępować uniwersalnej pasty do zębów.

Możemy rano umyć zęby uniwersalną pastą a wieczorem zastosować tą specjalistyczną – o ile przestrzegamy podręcznikowej zasady o dwukrotnym myciu zębów rano i wieczorem. Rano dla estetyki, wieczorem dla higieny.

Jaka szczoteczka do zębów?

Po wyborze pasty do zębów czas na przyrząd zwanym szczoteczka do zębów. Na rynku pośród wielu produktów mamy możliwość wyboru szczoteczki odpowiedniej dla potrzeb naszych zębów.

Wybierając szczoteczkę do zębów nie patrzmy tylko na same zęby, ale również na ich otoczenie, bowiem dziąsła mogą poważnie ucierpieć gdy okaże się, że szczoteczka do zębów wybrana przez nas okazała się za twarda. W powszechnej opinii krąży przekonanie, że im twardsza szczoteczka tym lepsze, efektywniejsze mycie.

Otóż niekoniecznie, jeżeli wybierzemy zbyt twardą szczoteczkę nasze dziąsła mogą krwawić co dodatkowo sprawi, że nasz codzienny obowiązek mycia zębów, z racji krwawienia i szczypania dziąseł stanie się jeszcze bardziej nieprzyjemny.

To nie wszystko…

Nie we wszystkie miejsca dotrze jednak szczoteczka i umieszczona na niej pasta. W szczeliny pomiędzy zębami, nie dotrze nawet najlepsza szczoteczka. Dlatego oprócz szczoteczki do zębów i pasty do zębów dobrze jest zainwestować w nić dentystyczną, której nie musimy tak często używać jak myć zęby.

Nić dentystyczna zapewni dodatkową ochronę przed bakteriami i zniweluje żółte przebarwienia w szczelinach między zębowych.

Wybierając nić dentystyczną pamiętajmy, że lepiej kierować się tym, aby lepiej czyściła niż tym, która jest bardziej miętowa i pozostawia miły zapach, ponieważ ta lepiej czyszcząca eliminuje bakterie, które są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ta sama zasada dotyczy past do zębów.

Dodaj komentarz