Śmierdzący problem potliwości

Jak przestać się pocić?

Pot jest naturalną wydzieliną organizmu ludzkiego, którego zadaniem jest między innymi utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Wraz z potem wydzielana jest woda, ale też sole mineralne i inne, często zbędne substancje.

W trakcie upałów lub sytuacjach stresowych, pocenie się może jednak być dla człowieka uciążliwe, a nawet utrudniać relacje międzyludzkie. Niektóre osoby cierpią wręcz na nadmierną potliwość, co wprawia ich w zakłopotanie w sytuacjach towarzyskich a nawet kompleksy.

Aby przetrwać wysokie temperatury, nie narażając siebie i otoczenie na nieprzyjemne zapachy wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim należy przestrzegać lekkostrawnej diety opartej na warzywach i owocach.

Ciężkostrawne potrawy bogate w tłuszcze i duże ilości białka wpływają na rozwój bakterii odpowiedzialnych za zapach naszego potu. Osoby otyłe i mające nieprawidłowy metabolizm zazwyczaj obficiej się pocą i wydzielają nieprzyjemną woń.

Prawidłowo działający metabolizm wesprzeć można dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej lub herbatek ziołowych. Drugim ważnym elementem jest po prostu higiena.

W okresie letnim powinniśmy częściej korzystać z prysznica, stosując przy tym hypoalergiczne, delikatne i naturalne kosmetyki. Po każdym umyciu pachy należy dokładnie wysuszyć ręcznikiem i zaaplikować odpowiedni antyperspirant.

Ze względu na silne działanie niektórych preparatów ograniczających pocenie, ważne jest dokładne umycie pach przed snem, aby pozwolić skórze na swobodne oddychanie choć przez część doby.

Częstym problemem związanym z poceniem są brzydkie plamy pojawiające się na odzieży. W tym przypadku warto sięgnąć po specjalistyczne wkładki, które mocuje się pod pachą by pochłaniały pot.

Osoby cierpiące na bardzo obfite poty, powinny często zmieniać ubrania nawet w ciągu dnia. Mężczyźni mogą wziąć przykład z kobiet i w okresie letnim usuwać owłosienie spod pach, dzięki czemu utrzymanie higieny i przyjemnego zapachu będzie o wiele łatwiejsze.

Dodaj komentarz