Trądzik: czy można z nim walczyć?

Trądzik - jak sobie z nim radzić?

Skuteczna walka z trądzikiem to ważna kwestia dla wielu młodych ludzi. To im trądzik dokucza najczęściej. Błędne jest jednak przekonanie, że za problemy z trądzikiem odpowiada jedynie hormonalna burza w okresie dojrzewania. Wielu dorosłych również musi zmagać się z tą dolegliwością, a pomoc dermatologa często staje się tu niezbędna.

Czym właściwie jest trądzik?

Trądzik to nic innego, jak choroba dotykająca gruczoły łojowe oraz kanaliki włosowe. W gruczołach produkowany jest tłuszcz, bardzo ważny ze względu na rolę w ochronie skóry oraz włosów.

Problem pojawia się w chwili, gdy gruczoły łojowe produkują zbyt wiele substancji zawierających tłuszcz. W takiej sytuacji dochodzi do zatykania kanalików włosowych, a gromadzący się w nich łój staje się przyczyną zakażeń bakteryjnych.

W takim przypadku skóra nie tylko gorzej wygląda, ale też staje się bardziej podatna na wszelkiego rodzaju stany zapalne. Jako pierwsze pojawiają się wągry, czyli zaskórniki czarne. Zbierająca się w nich ropa prowadzi do powstania krosty, która nie tylko szpeci, ale jest przyczyną bolesnych dolegliwości.

Jakie są przyczyny trądziku?

Gruczoły łojowe i nadmiar tłustych substancji to częsta przyczyna problemów z trądzikiem, z którą najczęściej muszą się borykać młodzi ludzie. W przypadku dorosłych na rozwój trądziku wpływać mogą i inne czynniki.

Niektóre leki oraz środki hormonalne mogą powadzić do powstawania trądziki. Stres oraz niewłaściwa dieta to kolejne czynniki, które mogą przyczyniać się do problemów z wyglądem.

Czy trądzik może być leczony?

Samodzielna walka z trądzikiem jest długa i trudna. Może ją ułatwić lekarz dermatolog, który poprzez wykonanie badań jest w stanie ustalić przyczyny problemu i podjąć z nimi skuteczną walkę.

Na czym może ona polegać? Czasami pomocne okazuje się światło ultrafioletowe lub stosowanie specjalnych płynów do przemywania skóry trądzikowej. Innym środkiem pomocnym w pielęgnacji skóry może się okazać mydło siarkowe.

Czasem w walce z trądzikiem niezbędna staje się zmiana diety. Ważną rolę odgrywają w niej produkty białkowe, warzywa oraz owoce, które powinny zastąpić produkty zbyt bogate w węglowodany oraz tłuszcze. Unikanie czekolady, sera, alkoholu, kawy oraz zbyt ostrych przypraw może przynieść wspaniałe rezultaty.

W poważniejszych przypadkach dermatolog może zalecić korzystanie z antybiotyków, które mogą się okazać skutecznym sposobem na pokonanie infekcji skóry.

Choć trądzik nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, dla wielu osób skuteczna walka z nim jest bardzo ważna. Wiadomo, że trądzik negatywnie odbija się na wyglądzie i stanie skóry, a im bardziej uciążliwy – tym gorsze samopoczucie osoby nim dotkniętej.

Dodaj komentarz